Štúrová 11, 811 02 Bratislava

EN

+421 910 506 055

Saudská Arábia ako by volala po návrate starých poriadkov

Saudská Arábia ako by volala po návrate starých poriadkov

Začiatkom marca sa konal očakávaný summit kartelu ROPEC (Rusko, OPEC a ďalší), ktorý mal rozhodovať o produkčnej kvóte na apríl. Prečo summit pútal toľko pozornosti? Pretože scéna bola nachystaná na najväčší nárast produkcie od minulého leta, kedy sa objem škrtov znižoval (a produkčná kvóta zvyšovala) o 2 milióny barelov ropy denne. Odvtedy sa produkcia zvyšovala len symbolicky a od februára sa dokonca znižovala, keďže Saudská Arábia prekvapivo oznámila, že dobrovoľne znižuje objem svojej produkcie o 1 milión barelov ropy denne. V tom čase to vyzeralo ako síce prekvapivý, ale logický krok, keďže v karteli rástol tlak na zvyšovanie produkcie, pričom trh s ropou vyzeral stále veľmi krehko.

To však bolo pred dvomi mesiacmi, odvtedy zásoby ropy pokračovali v poklese a blížia sa k úrovniam, kde boli pred pandémiou. Ceny ropy sa už stihli zotaviť z minuloročného prepadu a pred summitom dosiahli najvyššie úrovne od začiatku roka 2020. Saudská Arábia sa v polovici februára vyjadrila, že plánuje zrušiť svoj dobrovoľný škrt počas nasledujúcich mesiacov, pretože trh je na tom už lepšie, ako bol pred rokom (čo by malo znamenať, že je vo vynikajúcej kondícii, pretože v polovici februára 2020 ešte nikto ani len netušil o prichádzajúcej globálnej pandémii). Toto vyjadrenie bolo teda v súlade s plánom, že Rijád ponechá svoju produkciu zníženú vo februári a marci tak, ako bolo avizované na januárovom summite ROPEC.

Druhý veľký hráč, Rusko, naznačoval, že trh začína byť stabilizovaný a dokonca, že je v miernom deficite o približne 500-tisíc barelov ropy denne a má zmysel produkciu mierne zvýšiť. Ostatní hráči z kartelu sa o produkcii nevyjadrovali. Tieto vyjadrenia boli veľmi podobné ako pred predchádzajúcimi summitmi, teda Saudská Arábia presadzovala stabilnú produkciu a vyššie ceny, Rusko zase rast produkcie a tlmenie rastu cien. Očakávania expertov boli, že Saudská Arábia svoj škrt ponechá do konca marca, ako sa pôvodne naplánovalo. Celková kvóta zvyšku kartelu sa mala navýšiť buď o 300-tisíc, alebo 500-tisíc barelov. Väčší nárast by bol v súlade s tým, že už koncom roka 2020 sa dohodlo, že produkcia môže narastať o 500-tisíc barelov mesačne, až kým nárast nedosiahne spolu 2 milióny barelov, ktoré sú v pláne na rok 2021. Nárast mal byť, samozrejme, odsúhlasený len vtedy, ak to situácia na trhu dovolí. Menší nárast spočíval v tom, že Rusko spolu s ďalšími okolitými krajinami už dostali povolenie zvýšiť produkciu spolu o 200-tisíc barelov na február a marec, čiže dodatočných 300-tisíc pre kartel by dorovnalo nárast k spomínaným 500-tisícom. Odborníci sa zhodovali, že nárast produkcie o 1,3 – 1,5 milióna barelov ropy denne (už aj so zrušením škrtu Rijádu) by mal trh bez väčších problémov absorbovať, čiže by nespôsobil väčší prepad cien. Dokonca aj technická komisia ROPECu zverejnila výhľad, ktorý počítal s poklesom zásob ropy vo svete aj v prípade, že by produkcia ROPECu išla v apríli nahor podľa plánu.

Tabuľka č.1: Základný scenár rovnováhy trhu podľa ROPEC na rok 2021. Zdroj: WSJ, OPEC, interný dokument. 

Na veľké prekvapenie však produkciu ponechali bez zmeny, a teda výrazné obmedzenia budú platiť aj počas apríla. Saudská Arábia si presadila svoje a na rozdiel od predchádzajúcich summitov nečelila (aspoň sa tak zdá) silnejšiemu odporu. Kartel dohodol veľmi podobný kompromis ako na poslednom summite – minimálny nárast produkčnej kvóty pre Rusko a Kazachstan (spolu o 150-tisíc barelov ropy denne), OPEC produkciu ponechá bez zmeny. Hoci je to nečakané (aj my sme očakávali nárast produkcie), dáva to perfektný zmysel. Rusko ako hlavný advokát nárastu produkcie dostalo možnosť opäť mierne navýšiť produkciu. OPEC síce musí držať produkciu nízko, lenže vzhľadom na 50-percentný nárast ceny od začiatku roka príjmy producentov rastú. Saudská Arábia vyzerá ako silný hráč a vzhľadom na to, že jej plán funguje (ceny rastú), nečelí silnejšej kritike z kartelu. Rijád má jednu z najväčších motivácií držať ceny ropy vyššie, pretože má veľké výdavky a investície v ekonomike a zároveň sa postupne snaží predávať podiely vo svojej ropnej spoločnosti Aramco. Teraz sa mu to však darí ako nikdy. Najväčšia obava totiž vždy prichádzala z USA, lenže tam produkcia zatiaľ stagnuje a z dôvodu snehovej búrky v Texase dokonca poklesla. Takže obavy ROPECu z klesajúceho podielu na trhu sú zatiaľ zažehnané.

Otázka znie, môže toto fungovať dlhodobo? Nemôže. Dôvody, ktoré sme opísali v nedávnej analýze, platia – produkcia ropy mimo ROPECu bude rásť a ak kartel nechce prísť o podiel, bude musieť reagovať a ceny pôjdu nadol. Lenže produkcia mimo ROPECu zatiaľ rastie pomaly a najväčší nárast, ktorý sa očakáva z USA, sa dostaví pravdepodobne až za niekoľko mesiacov.

Môže to fungovať krátkodobo? Áno, môže. Trh je síce už prehriaty (zásoby klesajú, cena prudko rastie), lenže takto to môže zotrvať ešte dlhé týždne. A Saudská Arábia sa začína vyjadrovať veľmi podobne ako v časoch, keď bolo ešte pre kartel všetko v poriadku. Optimálna cena ropy bola 100 USD za barel a pokiaľ bola nižšia, neexistoval dôvod zvyšovať produkciu. Rijád chce teraz vidieť „dôkaz“ o silnejšom raste dopytu, kým navýši produkciu. Nuž, kým vo februári hodnotil trh pozitívne, zrazu sa mu niečo nezdá a chce vidieť nejaký dôkaz. Skôr sa nám zdá, že niekomu sa vysoké ceny ropy zapáčili a rád by si zaspomínal na staré dobré časy. Bohužiaľ, je možné, že pokiaľ sa pandemická situácia nezhorší (reálne to však vyzerá, že očkovanie sa práve v apríli ešte len rozbehne v EÚ, zatiaľ čo v USA sa bude postupne končiť), ceny ropy budú ďalej rásť. Kartel sa cíti byť na výslní a chce si vynahradiť časy hanby a slabosti, ktoré zažíval častopo roku 2014.

A ako to bolo pred rokom 2014? Vtedy ropnému priemyslu v Saudskej Arábii velil Ali Al-Naimi a v januári 2012 pre CNN povedal: „Našim želaním a nádejou je, že budeme vedieť stabilizovať ceny ropy v okolí úrovne 100 USD za barel. Ak by sme ako producenti a spotrebitelia akceptovali v priemere 100 USD za barel, myslím si, že svetová ekonomika by bola v lepšom stave.“ Pre férovosť treba dodať, že cena ropy bola v tom čase nad 100 USD za barel, ale historicky už vtedy bola cena 100 USD za barel pomerne vysoká. V roku 2008 pritom kráľ Abdallláh povedal, že férová cena je v okolí úrovne 75 USD za barel. Nuž, Brent sa už k úrovni 75 USD za barel blíži a ostáva pýtať sa, či aktuálny šéf energetického priemyslu Mohammed bin Salman bude mať bližšie ku kráľovi Abdlláhovi, alebo skúsi zopakovať rétoriku svojho predchodcu Aliho Al-Naimiho. Tak či onak, pripomínanie si starých dobrých časov pravdepodobne nepotrvá dlho.

Obrázok č.1: Ali Al-Naimi (vľavo), Minister energetiky Saudskej Arábie v rokoch 1995 - 2016. Zdroj: gulfnews.com

Zdroje: wsj.com, cnbc.com, reuters.com, EIA.gov, OPEC.org, oilprice.com. Hlavný obrázok: businesstoday.com